İnsanların tamamının sabırsızlıkla beklediği sıcak günler, yaz ayları… Yaz sezonu, insanları tatil heyecanı ve telaşı saran bir dönemdir ve her sene ayrı planlar yapmak isteyerek yine de otellere girilmektedir. Bu sene değişiklik yapmalısınız ve artık tek bir deniz, tek bir sahil düşüncesinden ve sınırından kurtularak tüm koyları gezebileceğiniz seçeneklere yönelin. Yeni yerler ve koyların yeni yerlerini keşfedin, hemen planınızı yapın! Favori Yachting olarak bizler Kalymnos gibi çeşitli Yunan adalarına düzenlediğimiz turlar ve mavi yolculuklar ile sizleri keyifli keşiflere davet ediyor ve tekrarını isteyeceğiniz bir tatile çağırıyoruz! Yunan adalarının en gözdesi Kalymnos’la ilgili hazırlanan bu içeriğimiz sayesinde siz de Kalymnos hakkında bilgi sahibi olabilecek ve Kalymnos turlarına katılma konusunda kararınızı verebileceksiniz.

Yunan adaları birçok farklı açıdan ülkemizdeki insanlar tarafından çok sevilmektedir ve belki de en açık sebebi ülkemize bir feribotla gidilecek kadar yakın olmasıdır. Yunan adaları denilince akla ilk gelenler genel olarak Sakız ve Rodos adaları oluyor ancak insanlar artık keşfedilmemiş, adım atılmamış yer bırakmıyorlar ve böylece Kalymnos adasına yönelim de artış gösteriyor. Bu adanın adını Kalymnos yanı sıra Kilimli ve Kelemez olarak da görebilmek mümkündür. Şimdi Mavi Tur’un vazgeçilmezi hakkında biraz daha detaya inelim…

Kalymnos Gezilecek Yerler ve Yapılabilecekler

Adayı tamamen keşfedebilmek için 2-3 gün yeterli olur ama dalış, kayalara tırmanma, Ege sokaklarını keşfetme gibi eylemlere yönelecekseniz de süre tabi ki uzayacaktır. Aşağıda bahsedilen yerler hem Mavi Tur içerisinde yer alabilir hem de ayrıca gezilebilir.

Folklor Müzesi

Müzeleri seviyorsanız eğer, Kalymnos’un en çok ziyaretçi alan yeri Folklor Müzesini de ziyaret etmelisiniz. Ortalama 500 yıllık bir yapı olan bu müze, her yüzyıldan da bir parça taşımaktadır ve seramik eserleri, eski ev aletleri, antika eşyaları ile tarihçilerin de yoğun ilgisine maruz kalmaktadır. Ayrıca gemiciliğe dair çok fazla eşya içermekte ve geleneksel müzik aletlerine de rastlanmaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Kalymnos’un tarihine yakından tanıklık etmek için gidilecek olan Arkeoloji Müzesi, 1900 yıllarının başında inşa edilmiştir. Antik Yunan dönemine ait birçok eser, kalıntı bulunduran müze, mezar taşları, heykeller ve kaplar da bu sergide sergilenmektedir.

Paraportiani Kilisesi

Kalymnos tarihini ve mimarisini en iyi yansıtan yerlerden birisi de Paraportiani Kilisesidir. Deniz kenarında bulunmaktadır ve Yunancada iki kapılı anlamı taşıyan kelime kilise adına verilmiştir. Özellikle de yıl içinde fotoğraf tutkunlarının büyük ilgisini görmektedir ve Meryem Ana’ya adanarak inşa edilmiş bu kilise ile manzara bir arada muhteşem görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Pothia

Kutu evler denildiğinde akıllara ilk gelen yer şüphesiz Pothia’dır. Kel olan bir dağ ve yamaçlarında kutu şekillerinde bir sürü ev sizi manzara olarak bekliyor olacak. Her ne kadar kel görünüyor olsa da evlerin arasına girildiğinde yeşillere erişebileceksiniz. Hatta Kalymnos adasının merkezine de Pothia denilmektedir ve liman da bu kentte bulunmaktadır. Sahilde tertemiz havayı içinize çekip yürürken kilisenin yan sokağına giriş yaptığınızda da uzunca bir cadde karşınıza çıkacak. Burası merkez caddesidir ve çarşı denilen cinstendir. Burada organik ve taze ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradaki birçok dükkanda hediyelerle de karşılaşabileceksiniz. Bazı şeyler var ki sadece Kalymnos’ta karşınıza çıkabilecek şeylerdir bunlar.

  • Sünger Avı: Sünger ticareti ile adından sıkça söz ettiren Kalymnos, bu sayede zenginleşmiş olan bir adadır. Sünger avı ile ilgili hediyelik eşyalara da bolca ulaşabilirsiniz.
  • Kekik Balı: Kekik balı, adaya özgü bir baldır ve mutlaka denemelisiniz.
  • Dağ Tırmanışı: Adanın dağları kel ve boş oluşları ile bilinmektedir. Dağ tırmanışı için de böyle bir dağ çok iyi zemin meydana getirmektedir.

Kalymnos En Güzel Plajlar

Ada olması ve denizinin de berrak, temiz olması sebebiyle Kalymnos, çok sayıda da plaja sahiptir. En güzel plajlarına bakacak olursak;

Vathy: Kos adası kalkışlı olarak tekne turları ile Vathy koyuna kolaylıkla gidilebilmektedir. Direkt olarak düzenlemeli bir plajı değil ağaçlardan oluşan gölgelik ve taş alanları vardır ve buradan tertemiz denize girilebilmektedir. Teknelerin uğrak ve dinlenme alanlarındandır. Tezgahlarda yemekler, hediyelikler doludur ve kayalardan atlamanın da herhangi bir sakıncası yoktur. 

Palionnisou: Sakin bir deniz ihtiyacı olanların ilk adresi olabilecek kadar sakin ve huzurludur. Açıklarına bakıldığı zaman da demirlemiş olan küçük tekneler görülebilmektedir. Özellikle de tırmanışçıların uğrak noktasıdır ve kitlesi de bu sebeple genel olarak genç kesimdir. Gençler dolu dolu olmasına rağmen sakindir ve kano kiralama gibi aktiviteler gözde aktivitelerdendir. 

Massuri Beach: Kumlu plajı denize doğru birkaç adım atıldığında ilk başta çakıllar ardından yine kumlar hissedilmektedir. Hem aile hem de genç yapıda kişiler çokluk olduğu için herkese uygundur. Özellikle de tesisleşme açısından belki de açık ara önde gelmektedir.

Kalymnos’ta Yeme ve İçme Seçenekleri

Ege Denizine kıyısı olup yemekleri beğenilmeyen herhangi bir yer yoktur. Kalymnos’un her bölümü de bu şekildedir ve Yunan mutfağının zaten Türk mutfağına az çok benzemesi ile de yemekler tartışılmaz bir hal almaktadır. Özellikle de ada olması ile salata, balık ve bunlar gibi tüm diğer deniz ürünleri de Yunan adalarının mutfağından ayrılmamaktadır. Bu türler sizi asla aç durdurmayacaktır. Özel ve doğal mezeler ile karnınız doyacak bir de unutamayacağınız lezzetleri tadacaksınız. Ancak, mavi yolculuk, tekne turları yada özel yat kiralama konusunda sizlere kendi menünüzü oluşturabilme imkanı da tanınıyor. Favori Yachting olarak bizler, Kalymnos başta olmak üzere tüm mavi tur ve mavi yolculuk programlarımızda özel menü / yeme- içme seçenekleri sunuyoruz. Tatmanız gereken lezzetlerden bazıları:

  • Karamelize soğan
  • Zeytinli Yunan salataları
  • Balık olarak karides
  • Uzo ve yerel şarapları da denemelisiniz.

Kalymnos’a Ne Zaman Gidilmelidir?

Kalymnos, Ege Denizinin güneydoğusunda yer almaktadır ve bu muhteşem ada kış sıcaklıkları ile ortalama 10-14 derece arasında olmaktadır. Yaz mevsimlerinde ise 30 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Tarihi, sahilleri, doğa sporları ile çok ünlü olmaya başlayan ada, havaların her ortama uygun olması ile de yıl içinde her gün ziyarete müsaittir. Doğa sporları yapmak isteyenler içinse bahar ayları ön planda tutulmaktadır. Ayrıca sonbahar dönemlerinde de Kaya Tırmanışı

Festivalleri yapılmakta ve sonbahar döneminde giderek farklı deneyimlere de fırsat bulabilirsiniz. Ama adada en kalabalık döneme denk gelmek isterseniz de gitmeniz gereken dönem tabi ki yaz dönemleridir. Bu dönemde çok canlı ve hareketli çarşı, cadde, kafe görebilirsiniz ayrıca. Her ulustan her ülkeden insanlar buraya gelmeye başladı ve yaz tatili için bu muhteşem adaya bakış açısında büyük bir pozitif artış var.

Eğer siz de Kalymnos sınırlarında unutamayacağınız eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak, harika manzaralara şahitlik yapmak ve sadece bu adaya özgü olan aktiviteleri yapmak istiyorsanız eğer Favori Yachting ile görüşmeler yapabilir ve Mavi Turlar ile siz de geleceğinize çok güzel eğlenceler katabilirsiniz. Ayrıca sizlere sunduğumuz tüm fırsatlar ile gezdiğiniz, gördüğünüz her yerde yapılabilecek aktiviteleri hem seyretme hem de yapma fırsatı da bulacaksınız.