Son dönemlerin tatil trendlerinden olan Yunan adaları Mavi Turlar ile uğrak noktalarda biri haline gelmiş olan Patmos adası, kuzeyde yer alan meşhur 12 adalardan birisidir. Hristiyan dünyası için büyük bir önem taşıyan Patmos Adası, Holy Island yani Türkçesiyle Kutsal Ada olarak anılmaktadır. Patmos gemi, tekne turları ile adada karşınıza çıkacak olan yapılardan en önemlisi St. John Manastırı ve mağarası olacaktır. Bu yapı zaten Hristiyanlar için büyük önem taşıyan bir yapıdır. Efes sonrasında mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak anılmaktadır bu manastır ve kıyamete yönelik olarak Aziz Yohanna’ya gelen vahiylerden yararlanarak bu yapı inşa edilmiştir. Yunan adaları tur programımızda yer alan Patmos turumuz sayesinde Patmos’un tüm güzelliklerini görebilir ve sevdiklerinizle huzurlu bir tatil yaşayabilirsiniz. Patmos tekne turumuzda görebileceğiniz yerleri de içeren bu yazımız sayesinde Patmos’a yakından bakabilecek ve Patmos tekne turumuzda yabancılık çekmeyeceksiniz.

Patmos Adası Hakkında Genel Bilgiler

 Patmos Adası nüfus olarak ortalama üç bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Yüz ölçümü olarak 34,6 km yüz ölçümü ile Ege Denizi’nde bulunan küçük kayalık bir adadır. Patmos ya da Osmanlı tarihi arşivlerindeki adıyla Batnaz, Roma döneminde sürgün bölgesi olarak kullanılmaktaydı. Yeni Ahit içerisinde vahiy bölgesi olarak geçen bu ada, bu sebeple hac merkezidir ve Hıristiyanlar buraya hac ibadeti için gelmekte ve onlar için fazlasıyla kutsal bir bölgedir. Ayrıca mağara da onlar için önemlidir, çünkü Hz. İsa’nın burada Yuhanna’ya görüldüğü bilinmektedir. Ege bölgesinde Kudüs ile eş değer tutulan Hora Bölgesi, 2006 senesinde UNESCO kararıyla Evrensel Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. Patmos Adası tarihine bakıldığında 376 sene kadar Osmanlı egemenliği altında kalmış ancak 1948 senesinde Yunanistan’a verilmiştir. Bu küçük kayalık adada çok uzun yıllardır ekonomik gelir i balıkçılık ve turizm sağlamaktadır.  

 Coğrafi yapı olarak fazla girintili, çıkıntılı olan ada, gerçek anlamda bakir çok sayıda da koya sahiptir. Plajları tertemiz ve sanki hiç el değmemiş gibidir. Burada bulunan plajlardan da ziyaretçilerin ortak kararı ile Kambos, en iyi plaj ilan edilmiştir. Bunun yanı sıra Kambos’a gidilerken mutlaka yanından geçilen Agriolivade plajı da çok beğenilmektedir. Bu nedenlerle özellikle sıcak havalarda bu iki plaj çok kalabalık olmaktadır. Zorlu yollardan geçtikten sonra ayrıca kuzey plajlardan Grikos ve Lampis de deniz severler için iyi bir seçenek olabilmektedir. Grikos yanında da el değmemiş Petra plajı bulunmaktadır ve bu plajın diğerlerine öre bir dezavantajı vardır. O da taşlık yapıda olmasıdır. Eğer ki kafa dinlemek istiyorsanız adanın güneyinde bulunan Psilli Amos Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. Patika yolların sonu kumlara inmektedir ve huzuru bulabileceğiniz bir bölgedir. 

Patmos adasında lezzetlere bakıldığında tabi ki bir ada olarak deniz ürünleri çok tercih edilmektedir. Adanın öne çıkan lezzetlerine bakacak olursak; yaban kuşkonmazlı ahtapot, helvalı sigara böreği, şaraplı subye, napi usulü rulo şeklinde dil balığı, gelin kabağı dolması ve midye pilav karşımıza çıkmaktadır. Burada yemek için öncelikle midenize farklı lezzetler girmeli diye düşünüyorsanız da ilk siparişinizi Kalamata zeytini, feta peyniri, kapari ve kaya koruğundan yapılan Horiatiki Salatasından yana kullanmalısınız. 

Patmos Adası Gezilecek Yerler

Patmos Adası, küçük kayalık bir ada olmasına rağmen gezilecek yerler olarak da çok sayıda yere sahiptir aslında. Chora ada merkezi, gün doğumu ve gün batımı manzaralarını açık bir şekilde izleyebilmek adına Grikos koyu, St. John mağarası, Livadi Geranou ve Kambos plajı ise mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerdir. Size hem muhteşem görüntüler sunacaktır hem de köklü tarihe bir adım atma fırsatı bulabileceksiniz. 

 • Adanın en tepesinde şehir merkezi kurulmuştur. Hora ya da Chora olarak bilinen merkeze motosiklet kiralama fırsatı ile limandan tırmanabilirsiniz. Yol boyu çam kokularını yoğun olarak alacaksınız ancak bunun yanı sıra Okaliptus ve kekik kokusundan da kendinizi alamayacaksınız. 
 • Ortodokslar için büyük önem taşıyan St. John mağara ve manastırını ziyaret etmelisiniz.
 • Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız muhteşem görüntüler yakalayabilmek adına Patmos’un gün doğumunu ve gün batımını izlemelisiniz. Belki bu muhteşem güzelliğe bakakalır ve fotoğraf çekmeyi unutabilirsiniz. Chora, Livadi Geranou ve Grikos bölgeleri gün batımını en iyi izleyebileceğiniz rotalardan birkaçıdır. 
 • Adada denize girmek isteyenler için tüm çevre zaten denizdir ancak özellikle plaj vermek gerekirse Kambos ve Agriolivado plajları örnek olarak verilebilir. Bu plajlar özellikle de yaz aylarında yoğun bir kalabalığa maruz kalmaktadır.
 • Fazla kalabalık olsun istemiyorsanız da adanın çok sayıda bakir koyları vardır. Ancak adanın en güzel manzaralarını izlemek için size önereceğimiz yer Livadi Geranou Koyudur. 
 • Adanın güney kısmında bulunan ve asfalt yolu dahi olmayan Psilli Amos Koyu, muhteşem kumsala sahiptir. 

Apokalipsis Mağarası

Kıyamet mağarası ya da Vahiy mağarası olarak anılan Apokalipsis Mağarası, Yuhanna’ya Hz. İsa’nın görüldüğüne dair rivayetlerin gerçekleştiği mağaradır. Adanın özellikle de Hıristiyanlar için en önemli yeridir burası. Bunun için ister inanış ister efsane deyin ki ne derseniz deyin buna inanan çok sayıda insan var. Mağaranın çatısına bakıldığında üç adet çatlak göreceksiniz ve bu üç çatlaktan vahiy indiğine inanırlar. Çatlakların da hatta bunu kanıtlar nitelikte olduğu düşünülmektedir. Mağara yanında hatta Kıyamet Manastırı adlı bir de manastır bulunuyor. Ancak mağara içinde hiçbir şekilde fotoğraf çekilmesine izin vermiyorlar. Çünkü duvarların daha doğrusu iç cephenin hiçbir şekilde aşınmasına izin vermiyorlar. Ancak şunu eklemeliyiz ki manastırın iç kısmı mutlaka görülmeli ve gerçekten de görülmeye değiyor. 

Chora

Hora olarak da söylenilen Chora, adanın başkenti yani merkezidir. St. John Manastırının altında yer almaktadır ve muhteşem bir manzarayı ziyaretçilerine sunmaktadır. Sahip olduğu kafeleri birbirinden şirin ve özellikle de burada gün batımını seyretmek bir daha bulunamayacak anne yemeği kadar muhteşem olmaktadır.

Aziz Yuhanna Manastırı

 Aziz Yuhanna Manastırı ya da St. John Manastırı, 1088 senesinde kurulmuştur ve o zamandan bu zamana kadar ayakta kalarak gelmiş, tarihi ve manevi açıdan da çok kıymetli bir yapıdır. Ortodoksluklar için özellikle de çok kutsal sayılan bu manastır, şato olarak da biliniyor ve sahip olduğu terası ile yine muhteşem görüntüler sunmaktadır. 

Yel Değirmenleri

 Patmos Adasında kutsal manastır yakınlarında inşa edilmiş olan yel değirmenleri, üç adet olarak Khora’nın en tepe noktasında bulunmaktadır. Adanın başlı başına bir süsü olan bu değirmenler dünya tarafından biline ve adanın zirve noktası kabul edilen bir yapıdır. 1950 sonrasında kullanıma kapatılmış olan bu üç değirmen, yalnızca görsellik olarak duruyor ve iki adeti 1588 sonuncusu ise 1863 senesinde yapılarak bugünlere dek sağlam kalmayı başarmıştır. 

 Denizden bakıldığında harabe görünümünde olan bu değirmenler, Patmos Adası hayranı olan bir İsviçreli yelkenci tarafından restorasyona tabi tutturulmuştur. Ayrıca bankacı da olan bu adam, duygulandığı için burayı yaptırmış ve geleneklere saygıyı ve sevgiyi bir kez daha hatırlatarak burayı düzelttirmiştir. Birçok insan da bu restorasyon çalışmasını onaylamış, kişiyi de tebrik etmiştir. Sadece düzgün görünmesi değildir olay. Ayrıca eski yapıları canlı tutarak tarihi de yaşatabilmektir. 

Vahiy Kutsal Mağarası

Skala ve Khora arasında bulunan tepede bulunan Vahiy Kutsal Mağarası, Patmos Adasında olduğu kadar bütün Hıristiyan dünyası tarafından yoğun ilgi görmekte ve ayrıca saygı duyulmaktadır. Tavanda üç adet yarık, çatlak bulunmaktadır ve bu üç yarıktan vahiy indiğine inanılmaktadır. Hz. İsa’ya geldiğine inanılan bu vahiy ile birlikte burası kutsal alanlardan sayılmaya başlamış ve Ortodokslar burada zaman geçirmekten ve burada nefes solumaktan bile duygulanırlar. 

Kastelli Arkeoloji Alanı

Patmos Adasında bulunan arkeolojik alanlarda en önemli olanı Kastelli Arkeolojik Alanıdır. Bu alanın Bakır Çağdan beri var olduğuna inanılmakta ve hatta bu bilgi kanıtlanmıştır. Çünkü koyu renkli volkanik cam parçaları, çakmak camı kullanılarak üretilmiş olan yüzeyler ve bolca taş alet bulunmuştur. Ayrıca Klasik Döneme ve Helenistik Roma dönemine dair çokça kalıntı bulunmuştur. Bu bulgular da gösteriyor ki tarihin tüm dönemlerine tepe tanıklık etmiştir. Ayrıca kutsal bulgular da bulunmuş ve bu bütün bulgular farklı yerlerde farklı bölgelerde bulunmaktadır. 

 Günümüzde Kastelli’de Skala’dan çıkışı sırasında gözle görülecek kadar çok olan Klasik dönem sonu tarihini taşıyan kutsal kalıntılar özel güvenlik sistemleri ile korunmaktadır. Surlardan görünen ve avlu ile bütün olan 3,5 metre boyutlarında kuleler de yıkık görüntüleri ile yoğun ilgi görmektedir. Altı adımlı merdivenleri, giriş kapısı ile de saray görünümlü olan bu arkeolojik alan, geçmişin izlerini yoğun olarak taşımaktadır.

Zoohodos Pigi Kutsal Manastırı

 1607 senesinde kurulmuş olan Zoohodos Pigi Kutsal Manastırı, 16. Ve 18. Yüzyıllara ait birçok ikon içermekte ve bunlarla süslenmiştir. İçerisinde bulunan tüm tablolar ayrıca tahta oyularak yapılmış ve manastırın içerisinde bulunan bir adet kilisede de aynı şekilde bu ikonlara rastlanmaktadır. Özellikle de kilisede bulunan Managia Eleousa objesinin mucizelere sebep olduğuna inanılmaktadır. Bu sebeplerle de dünyanın her bölgesinden her yerinden insanlar bu bölgeye ve bu manastıra akın etmektedir. 

Aziz İoannis Teolog Kutsal Manastırı

1088 senesinde Aziz İoannis şerefine kurulmuş olan bu manastır, Bizans İmparatoru tarafından kurulmuş olup sonralarda keşiş olan Osios Christodulos Latrinosa devrilmiştir. Khora’nın tam tepesine inşa edilmiştir ve bütün adaya hükmeden manastır olarak da bilinmektedir. Bizans Kalesini anımsatan bu manastır ayrıca Bizans döneminden kalma kalıntıları da içermektedir ve anlaşıldığı üzere her zamandan, her dönemden bir şeyleri içerisinde barındırmaktadır. 12 yüzyılda içerisine kilise de inşa edilmiş ve burası gittikçe daha kutsal bir alan görünümü kazanarak daha çok kutsallaştırılmıştır. Keşiş odaları da ortada bulunan bu savunma avlusunun tam güneyinde yer almaktadır. Manastır avlusu içerisinde Bizans döneminden kalan iki adet, avlu dışında ise yine iki adet kilise bulunmaktadır. Manastır özellikle de zengin içerikli kütüphanesi ve terek koleksiyonu ile yoğun ilgiyi üzerine toplamaktadır. En önemli içerikleri de yine sanata tarihe ve işlemeye yönelik olan eserleridir. İşleme eşyalar, kap kacaklar ile kaplanmış, donanmış olan kiliseler dolapları ile de ünlüdür ve tüm bunlar fotoğraf severler için biçilmiş kaftandı. 

Patmos Ada Plajları

 Patmos Adası, bolca koy ve bolca plaj barındırmaktadır. En popüler plajlarına bakacak olursak da karşımıza çok plaj çıkacaktır ancak sizlere en popüler olanlardan mutlaka girmeniz gerekenleri söyleyeceğiz.

 1. Kampos Plajı
 2. Grikos Plajı
 3. Agriolivadi Plajı
 4. Lampi Plajı
 5. Psili Ammos Plajı
 6. Petra Plajı
 7. Meloi Plajı
 8. Liginou Twins Plajı
 9. Livadi Geranou Plajı
 10. Vagia Plajı