Son dönemlerin en yoğun ilgi gören tatil aktivitesi yat turlarıdır. Bu turların yoğun ilgi görmesi ile birlikte yat turları da çeşit olarak sayıca artış göstermiştir. Bu artış ile birlikte de Simi Adası’na yapılan Mavi Tur sayısı da turu tercih edenlerin sayısı da oldukça artmıştır. Bakıldığında da adanın kendine has olan mimarisi, deniz ürünleri bakımından çeşitliliği ve sahip olduğu tüm temiz koyları ile Simi adası tabi ki çok ziyaretçi alıyor ve çok beğeniliyor. Yunan adalarının yani 12 ada zincirinin önemli bir halkası olan Simi Adası, Yunanistan ile Türkiye arasında yer almakta ve Rodos’a bağlı bir yerleşim alanıdır. Kara parçası olarak da ülke sınırlarımıza çok yakındır. Yurtdışı turları, deniz turları vs. gibi artışlar ile de Yunan Adaları yıl içerisinde aldığı turist sayısında büyük bir artış yaşamıştır. Yunanistan her ne kadar ekonomik kriz ile karşı karşıya da olsa turizm açısından her daim canlı ve ayakta kalmaktadır. Symi adası da tekne turları ile ülkemizden sıkça turist ve tatilci çekmektedir. Favori Yatçılık olarak bizler de Yunan adaları turlarımızda Symi adasına özel turlar düzenliyor ve sizlere Symi’ye kadar eşlik ediyoruz.

Simi Adası İle İlgili Kısa Bilgiler

Rodos’a uzaklığı 41 kilometre kadar olan Simi Adası, Türk kara parçalarına bakıldığında da Datça’ya 13 km, Bozburun’a ise 6,5 km uzaklıktadır. 65,7 kilometrekare alana sahip olan bu ada, Türkiye kara parçalarına çok yakındır ve bu sebeple de Türklerin yoğun ilgisini görmektedir. Ada, özellikle de İngilizlerin ve İtalyanların yoğun ilgisini görmektedir. Osmanlı tarihi arşivlerine bakıldığında Sömbeki olarak anılan ada, Yunanca adı ile Simi Adası olarak bilinmektedir. Ekonomik açıdan gemi inşası ve süngercilik bakımından yoğun artılar alan ada, ayrıca kumsalları, 12 adet mağarası ve kayalık uçurumları ile de ekonomisini ayakta tutmaktadır. Güney Ege adasının nüfusu yerli halka doludur ancak yaz aylarında nüfus 30 bin civarında olmaktadır. Yüz ölçümüne oranla bakıldığında bu sayı gayet büyük bir sayı olmaktadır. Simi Adası, kendi içinde de Pedi, Chondros, Nimos, Marmaras, Gailesino, Diavates, Panormitis gibi önemli yerleşim yerleri bulundurmaktadır.

Simi Turları Sayesinde Tarihin İçinde Unutulmaz Bir Tatil Fırsatını Elde Edeceksiniz!

Osmanlı’nın Sömbeki’si olan Simi adası, Yunan deyince akla ilk gelen mitolojinin en önemli tanrılarından olan Poseiodun’un eşinin adından dolayı Simi adını almıştır. Poseidon’un eşinin adı Nymph Syme’dir ve özellikle de İtalyanların ve İngilizlerin gözde tatil adalarındandır. Simi Adası sınırlarında herhangi bir havaalanı yoktur ki bu sebeple hava yoluyla ulaşılamamaktadır. Bu sevimli adaya ulaşmanın tek yolu deniz yoludur. Eğer illa uçmak istiyorsanız da Atina’ya uçabilir ve böyle ulaşım sağlayabilirsiniz ki bu yol uzatmaktır. Bu sebeple de bu küçük şirin adaya ulaşmanın en kısa yolu Marmaris veya Datça üzerinden deniz yoludur. Böylelikle de masmavi bir yolculuk yapabilir ve tatilinize de böylece güzellikle başlamış olursunuz. Birçok Türk tarafından da çok fazla beğenilen Simi adasının normal yerli halkının nüfusu üç bin kadardır. Ada sakinleri, önceleri geçimlerini süngercilik ile sağlamaktaydı fakat günümüzde bu pek yapılmamaktadır. Ancak çarşıda gezerken vs. dükkanlara rastlayabilmeniz de çok olasıdır. Adanın en ünlü restoranı Manos adında bir restorandır ve her saat mutlaka kalabalık olmaktadır. Dünyaca ünlü isimler tarafından büyük beğeni toplamıştır ve bu sebeple de artan ünü burayı daha kalabalık olmaya itmiştir. Bu restoran gerçekten de görülmeye değer bir restorandır ve tadılmaya değer de birçok lezzet barındırır. Fiyatları biraz pahalı da olsa gerçekten tadılmaya değer deniz ürünleri barındırmaktadır. Simi Adası, coğrafi olarak bakıldığında da genellikle kurak ve kayalıklı yapıya sahiptir. Ancak sokaklar olarak gezildikçe gerçekten sürükleyen ve farklı duygular içerisine sokan türlerdendir. Özellikle de limanın arka tarafları tam bir kartpostal görüntüsü vermektedir ve görenler de her detayıyla hayran kalmaktadır. 

Simi Adasında Yapılabilecekler

Sahip olduğu pastel tonlarındaki boyalı evleri ile ada yaşantısını çok güzel bir şekilde görebileceksiniz. En doğalından sunduğu ada görünümü ile Simi, Yunan adaları denildiğinde akıllara ilk gelen adalardandır. Bu ada sınırlarında bulunan ve Yunanlı denizciler tarafından önemsenen Panormiti Koyu, görülmesi gereken yerlerin de başında gelmektedir. Günümüz sınırlarında da gemi üretimi açısından bakıldığında çok zengin bir bölgedir ve bu zenginlik ile de aslında turizmin ekonomi açısından ne kadar önemli olduğu da anlaşılmaktadır. Her bölgesinin keyfini ayrı ayrı tadabileceğiniz bu ada, yaz ayları için insanların vazgeçilmezi konumundadır ve deniz keyfini, atmosferini, doğayı günübirlik turlara başvurarak da tadabilirsiniz. Yunan adaları, kara parçası olarak bakıldığında da Türkiye sınırlarında çok yakın olduğundan tatilcilerin de gözde yerleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Özellikle de yaz dönemlerinde ada dolup taşmakta ama herkes de kendine yetecek huzura sahip olabilmektedir. Patika yolları ile ada görünümü kazanan Simi Adası, ayrıca ziyaretçilerine eşekler ve katırlar ile de bu yollarda turlama imkanı tanımaktadır. Farklı deneyimler ve eğlenceler sunan ada, denizciler için de hac yeri sayılan, eski geleneklere çok sık rastlanabilen Moni Taksiharki Mikhail kilisesini sınırlarında barındırmaktadır ve bu sayede de ziyaretçiler alabilmektedir. Sevimli ada, renkli tonlarda evleri, dar ama harika görüntü ortaya çıkaran ara sokakları ile kaybolmak isteyeceğiniz muhteşem bir Yunan Adasıdır.

Simi Adasında Nereler Gezilebilir?

Tarihi ve görselliğiyle gezilecek çok sayıda yeri olan, ne kadar küçük olsa da belki de günleri sığdıramayacağınız Simi adası, ziyaretçilerine özel gezme alanları da barındırmaktadır. 

Panormitis

Simi Adası gezilecek yerler denildiğinde akıllara ilk gelen yer, şüphesiz Panormitis olmaktadır. Adanın tersinde kalan ama mutlaka görülmesi gereken, ulaşım zor olmasına rağmen çok da ziyaretçi alan bu koy, günübirlik turlar ile bile mutlaka uğranılan bir yerdir. İster limandan taksi aracılığıyla koya ulaşın isterseniz de özel araba ya da motor kiralayarak gidin. Ada otobüsünü de bekleyebilir ve böyle de ulaşabilirsiniz. Bu koya ulaşmak aslında biraz da zorludur çünkü ulaşabilmek için gitmeniz gereken dar bir 25 km, 45 dakikalık da virajlı yol bulunmaktadır.

Panormitis koyunda bulunan Moni Taksiharki Mikhail Kilisesi, adından da anlaşılacağı üzere 4 büyük meleklerden olan Mikail için yapılmıştır. Hava olaylarını kontrol eden Mikail’in ayrıca 12 Ada ve doğal olarak bunlardan olan Simi adasının koruyucusu olduğuna inanılır. Bu nedenle de hac yeri olarak sayılıyor ve Ortodoksların önem verdiği kiliselerdendir. Kilisede Aziz Mikhail ikonu vardır ve inanca göre buna yüzünü süren hacı kabul edilmektedir.

Pedi Kasabası

Simi merkez yani adalarda olduğu gibi limana en yakın olan kasaba Pedi Kasabasıdır. Aralarında sadece 5 km uzaklık vardır ve denize girmek isteyenler için önerilen en güzel plaj da bu kasaba sınırlarında yer almaktadır. Ayrıca limandan kalkan tekneler aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Pedi Kasabası denildiğinde akıllara belki de büyük alanlar geliyor ancak o kadar da büyük değildir. 2-3 tane restoran, birkaç ev, kilise, ihtiyaçlar için bir bakkal ve denize özel olan moteller bulunmaktadır. Asla ses yok, tamamen huzurlu bir ortamı vardır. Kasabaya ulaşım için de liman taksileri kullanacaksanız 4-5 Euro cebinizden çıkacaktır. Otobüs ile gidecek olursanız da tutar 1,5 Euro. Otobüsler ile her yarım saatte ulaşım vardır. 

Gialos

Limanda bulunan tüm evler ve renkli görüntüler gözünüzü ayırabileceğiniz dereceye gelirse eğer görülecek çok yeri vardır. Pasaport kontrolü sonrasında da size harita olan 1884 senesinde yapılan bir saat kulesi, deniz müzesi, Küçük Balıkçı Heykeli ya da diğer deyişle Mikhail heykeli, 2.Dünya savaşı şehitleri adına yapılmış Meçhul Asker Anıtı da görülmesi gereken yerlerdir. Ayrıca bolca butik, hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar vardır.

Chorio

Tepede bulunan Chorio, eski bir şehirdir ve tepede bulunmaktadır. St. John Şövalyeleri tarafından yapıldığına inanılan, 15. Yüzyıldan kalma Michael Roukounioti Manastırı, Yel Değirmenleri, Megali Panagia Kilisesi ve St. John adını taşıyan kale mutlaka görülmelidir. 

Kali Strada

Güzel Yol olarak da bilinen Kali Strada, liman bölgesi ile Chorio yani tepe şehir bölgeleri arasında bulunan ve bu ikisini birbirine bağlayan, eski bir ticaret yolu olarak kullanılmaktadır. Toplam 375 merdiven içerir ve merdivenin iki yanı da eski, pastel tonlarla boyalı evler içermektedir. Bu evler arasında yürümek, merdiven inmek gerçekten çok keyifli. Ancak çıkarken biraz zorlayıcı olabiliyor. Özellikle de sıcak havalarda…

Simi Adasına Ulaşım

Tabi ki Simi tekne turları, güzel bir gulet veya yelkenli kiralayarak! Simi turları düzenleyen Favori yatçılık olarak bizler sizlere Simi adasına kadar eşlik etmeyi seviyoruz! Yunan adaları turunda sık sık gittiğimiz Simi adası hakkında daha fazla şey öğrenmek ve deneyimlemek için uzman ekibimizle hemen tanışın!